Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie

Idź do spisu treści

Menu główne

Artystyczna

Pracownie

PRACOWNIA ARTYSTYCZNA


Od dawna najlepszą i sprawdzoną formą jest rehabilitacja przez pracę i sztukę. Tak prowadzona terapia pozwala zmniejszyć izolację od społeczeństwa, ponieważ potrzeba akceptacji jest wspólna wszystkim ludziom. Sztuka tworzy płaszczyznę porozumienia. Celem działalności pracowni jest nauczenie uczestników różnych form rękodzieła artystycznego, przy wykorzystaniu ich dotychczasowego twórczego potencjału, opanowanie nowych technologii i form wyrażania ekspresji poprzez konkretyzowanie wyobrażeń w formie plastycznej. Realizowane jest wzmacnianie wiary we własne siły poprzez umożliwienie wyrażania ukrytych emocji, a także kształtowanie zachowań społecznych w grupie osób niepełnosprawnych oraz w interakcji z otaczającym środowiskiem społecznym, przygotowanie do pracy w zakładzie aktywności zawodowej.
W tej pracowni uczestnicy poznają różne techniki artystyczne oraz sposoby tworzenia dzieł sztuki. Powstają tu obrazy malowane farbami plakatowymi, akrylowymi i akwarelami na różnym podłożu (papier, płótno, drewno).  W tej pracowni poza malarstwem tradycyjnym rozwijało się również malarstwo na szkle, przyozdabiano wyroby ceramiczne i szklane. Każda osoba ma możliwość wyboru tematu i techniki zgodnie ze swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami.
Szeroka gama wzorów obejmuje martwe natury, pejzaże, kwiaty i akty. Obrazy wykonywane są w całości ręcznie, oprawione w drewniane ramy przez uczestników pracowni prac użytkowych. Powstają tu również kompozycje kwiatowe, wykonują stroiki świąteczne, doskonaląc tym samym swoje zdolności manualne. Materiałami wykorzystywanymi w terapii są: skóra, drewno, susz, tkaniny, i różnego rodzaju farby. Powstają więc tutaj kompozycje z różnorodnych materiałów.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego