Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie

Idź do spisu treści

Menu główne

Archiwum

Archiwum
Umieszczono 18/01/2015

Karnawał 2015
Niech żyje bal, bo życie to bal jest nad bale!” tymi słowami można zacząć opisywać spotkanie karnawałowe, które odbyło się w Dzwonowie dnia 23.01.2015r i na zawsze pozostanie w sercach uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie. Kadra WTZ nie kryła w tym dniu wielkiej dumy i  satysfakcji z uczestników oraz ich humorów i dowcipnych przebrań karnawałowych.
Wszyscy i uczestnicy, i instruktorzy bardzo mocno podkreślali terapeutyczne znaczenie balu, a tańca w ogóle. Stąd na parkiecie nikt się nie oszczędzał. Nie brakowało wspólnych zabaw i konkursów. A wśród bawiących się na parkiecie wybrani zostali  królowa balu Ela Krzesiak i król balu Jacek Grzejdziak.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 18/01/2015

Wigilia 2014
Jak co roku, tak i w tym kilka dni przed wigilią kalendarzową zasiedliśmy prz stole z uczestnikami, pracownikami WTZ w Dzwonowie, Zarządem TRGM i gośćmi panią Ireną Nawrocką- dyrektor PCPR w Stargardzie Szczecińskim i panem Adamem Chrałowiczem członkiem Zarządu Powiatu Stargardzkiego. Spotkanie rozpczęły jasełka przedstawione przez uczestników. Pieknie przebrani aktorzy czuli wielką wagę wydarzenia i przed ponad 50-cioosobową publicznością z przejęciem i tremą przedstawili swoje talenty aktorskie. Po  oficjalnych powitaniach przyszedł czas na ciepłe słowa i świąteczne życzenia.
Na stole królowały typowe potrawy wigilijne przygotowane przez uczestników WTZ z pracowni gospodarstwa domowego, a po sytym posiłku wszyscy obecni przyłączyli się do  kolędowania. Głośno zabrzmiały kolędy i pastorałki, słychać było radość ze wspólnej wieczerzy. Wigilię warsztattową uwieńczyły odwiedziny oczekiwanego gościa z białą brodą - Świętego Mikołaja . Każdy otrzymał prezent, bo każdy na niego zasłużył.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 10/12/2014

Andrzejki 2014
Na dzień 30 listopada przypada  bardzo specyficzne święto, które jest określane mianem Andrzejek. Nazwa tego święta wywodzi się od imienia świętego Andrzeja, który mu patronuje. W noc poprzedzającą 30 listopada, czyli w nocy z 29 na 30 listopada odprawiane są tradycyjne wróżby.
27 listopada br. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie brali udział w zabawie andrzejkowej, na ktorą zaproszeni zostali nasi przyjaciele ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łobzie.
Jednym z ważniejszych elementów zabawy andrzejkowej były wróżby andrzejkowe w tajemniczej i zaczarowanej scenerii salibalowej.
Spotkanie integracyjne otworzyła Pani Izabela Szaber, który powitała serdecznie wszystkich przybyłych gościi, życzyła cudownych spełniających się wróżb i wspaniałej zabawy.  
O przepyszny poczęstunek w postaci gorącego posiłku oraz słodkiego poczestunku zadbała pracownia gospodarstwa domowego pod nadzorem Pani Barbary Purgał.
Na twarzach uczestników do końca dnia gościł uśmiech, a spotkanie andrzejkowe było okazją do integracji oraz dobrej zabawy.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 30/10/2014

IX IGRZYSKA LEKKOATLETYCZNE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZWONOWO 2014
19 września 2013r. już po raz dziewiąty w Dzwonowie odbyły się Igrzyska Lekkoatletyczne Osób Niepełnosprawnych połączone z Plenerem Plastyczny pt.”Malownicze Dzwonowo”.
Igrzyska sportowe w Dzwonowie to doskonała okazja do spotkania się niepełnosprawnych sportowcow z całego regionu. W  imprezie tej już po raz drugi uczestniczą także przedszkolaki z przedszkola w Dzwonowie oraz uczniowie klas „0” ze Szkoły Podstawowej w Marianowie wraz z nauczycielkami.
Uczestnicy Igrzysk to drużyny WTZ, ŚDS, ZSP, z terenu województwa zachodniopomorskiego: Stargardu Szczecińskiego, Szczecina Płoni.  Dobrzan i Dzwonowa. Bardzo licznie przyjechali do Dzwonowa w tym roku kibice z ZSPnr 2 w Stargardzie Szczecińskim za co im serdecznie dziękujemy.
Sportowe zmagania poprzedzone zostały wciągnięciem flagi olimpijskiej na maszt i uroczystym złożeniem przez sportowców „Ślubowania Olimpijczyka”. Zmagania sportowców poprzedził występ uczestnikow WTZ w Dzwonowie, którzy przygotowali układ taneczny do utworu „ FUNKY POLAK PAMIĘTAJ”, układ ten opracowany został przez panie Annę Urbańską i Joannę Walczak. Wielką atrakcją był także pokaz karate zawodników Klubu Karate SHOBU
KAN, prowadzonych przez Bożenę i Jarosława Prządków. Trenerm wszystkich grup wiekowych zawodników klubu jest wielokrotna mistrzyni Polski, medalistka mistrzostw europy i świata Berenika Prządka.
Dla zawodników najważniejszy był sam udział w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych, a były to bieg na 60m, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Charakterystyczna dla naszych zawodow jest także  dobra zabawa wszystkich uczestników, co nie oznacza, że sportowcą brakuje zapału, woli walki i zaciętej sportowej rywalizacji w duchu olimpijskim.
Na IX Igrzyskach Lekkoatletycznych Osób Niepełnosprawnych w Dzwonowie przybyło liczne grono gości: starosta Stargardu Szczecińskiego pani Iwona Wiśniewska, Dyrektor PCPR w Stargardzie Szczecińskim pani Irena Nawrocka,  Zarząd TRGM,  rodzice i opekunowie niepełnosprawnych sportowców.
Po zakończonej sportowej rywalizacji i wielkich przeżyciach , wspólne spożywanie pysznego bigosu i różnych słodkości, było istotną formą integracji wszystkich uczestników  Igrzysk Lekkoatletycznych Osób Niepełnosprawnych Dzwonowo 2014.
Wszyscy uczestnicy zawodów i pleneru plastycznego otrzymali dyplomy oraz puchary.  
Sportowcy niepełnosprawni budzą w nas szczególny  szacunek i podziw, za  codzienną walkę o uzyskanie większej sprawności fizycznej i chęć podjęcia walki w rywalizacji sportowej z innymi zawodnikami.
Wszyscy goście i uczestnicy igrzysk gratulowali kadrze WTZ Dzwonowo zorganizowania tak udanej  imprezy i zapewnili, że za rok przyjadą do Dzwonowa na X jubileuszowe  Igrzyska Lekkoatletyczne Osób Niepełnosprawnych.
Już po raz dziewiąty nie zawiodła nas pogoda, wspaniałe słońce, które świeciło w tym dniu przyczyniło się także do tego, że atmosfera  w trakcie całej imprezy była naprawdę gorąca.


kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 30/10/2014

Wycieczka do Dąbek 2014r
13  października nie zwracając uwagi na feralną i pchową datę uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie wyjechali na swoją kolejną wycieczkę, w tamtym były to polskie Tatry i ich stolica Zakopane, a w tym roku kierunek przeciwny polskie morze i Ośrodek Sportu i Rekreacji GEOVITA w Uzdrowisku Dąbki. Wszyscy w tak daleką podróż zaopatrzyli się  w Dobry humor i uśmiech,który towarzyszył nam podczas podrózy pozostał z nami przez cały czas trwania wycieczki. Dąbki powitały nas ładną pogodą, co dało nam możliwość długich spacerów brzegiem morza w rożnych porach dnia i podziwiania pięknego zachodu słońca nad morzem.   zobaczenia całej palety barw tak charakterystycznych dla polskiej. Dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie  uczestników wycieczki wywirały także znajdujące się na terenie Uzdrowiska Dąbki pokłady borowiny i źrodła wody chlorkowo- sodowej.  Podczas pobytu do dyspozycji uczestników wycieczki był basen rekreacyjno- rehabilitacyjny z masażami podwodnymi, natryskami punktowymi i płaszczowymi, gejzerami i zjeżdżalnią wodną i sauną fińską.
Każdy dzień wycieczki tak był zaplanowany, Ze wszyscy korzystali także z usług bazy odnowy biologicznej ( hydroterapia z masażami, fizykoterapia, aerozoloterapia, termoterapia).
Aura nam sprzyjała więc większość uczestników chętnie też spacerowała z kijkami Nord Woakin.Wieczory spędzalismy także aktywnie -na tańcach, które odbywały się w dyskotece naterenie ośrodka.
W piątek 20 października w towarzystwie przewodnika PTTK pana Jana Olika zwiedzaliśmy Darłowo, podziwialiśmy piękną budowlę Zamku Ksiażąt Pomorskich, Kościól św. Gertrudy, stare miasto i rynek darłowski.
Pięciodniowy pobyt w Dąbkach uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie pokazał jak w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych ważne są wycieczki rekreacyjno- integracyjne. Realizują rehabilitacji społecznej poprzez włączanie osób niepenosprawnych we wszystkie przejawy życia społecznego, kształcą zaradność i samodzielność wypełniania ról społecznych, pobudzają aktywność społeczną osób niepełnosprawnych.


kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 30/10/2014

Wystawienie sztuki teatralnej   pt. Królewna Śnieżka  siedem  krasnoludków przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Dnia  18 września 2014r., grupa teatralna  przygotowana przez Panią Monikę Kozłowską i Panią  Anetę Brzozowską, wystawiła sztukę na przywitanie dzieci z oddziałów przedszkolnych.   
Baśń opowiadała o losach półsieroty królewny Śnieżki, którą zła macocha najpierw kazała zabić, a następnie zaczarowała, pogrążając w głębokim śnie. Śnieżce w jej przygodach pomagały zwierzęta leśne i krasnoludki. Z głębokiego snu wyrwał ją królewicz, całując ją w policzek. Jak większość baśni i ta kończy się szczęśliwie, a dzieci miały ogromną radość i przyjemność z oglądania sztuki.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 10/06/2014

Wojewódzkie Igrzyska Lekkoatletyczne Osób Niepełnosprawnych

23 Maja 2014r. Warsztat Terapii zajęciowej w Dzwonowie uczestniczył po raz kolejny w tej

sportowej imprezie, która  organizowana jest przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Stargardzie

Szczecińskim. Igrzyska odbywają się na płycie stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Sprtowej 1

ich  cel  to integracja osób niepełnosprawnych  poprzez sport i współzadodnictwo oraz krzewienie

idei olimpijskich.  W tym roku wszystkim startującym zawodnikom  z 20 drużyn sprzyjała i

kibicowała piękna pogoda .

Zawodnicy rywalizowali w 4 konkurencjach sportowych:
-     bieg na 60 m
-     rzut piłeczką palantową
-     skok w dal
-     rzut piłką lekarską
Drużynę z Warsztatów Terapii Zajęciowej Dwonowo reprezentowali:
-     Małgorzata Bukowińska
-     Sandra Dybiec
-     Tomasz Bańburski
-     Przemysław Jachowicz
-     Łukasz Romanowski
     Rezerwowi:
-    Przemysław Kurpiński
-    Piotr Wojciechowski
Zawodnicy  WTZ Dzwonowo  wywalczyli trzy  medale.
Jeden  złoty  medal w  skoku w dal zdobyła Sandra Dybiec i Małgorzata Bukowińska srebrny medal
w w biegu na 60 m. i brązowy w skoku w dal.  
Na imprezie tej  uczestnicy WTZ Stargard Szczeciński zaprezentowali niezwykle ciekawe występy
artystyczne, zakończenie igrzysk to już tradycyjny wspólny krąg przyjaźni


kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 10/06/2014

Teatralna  terapia w WTZ  Dzwonowo

Sztuka nie daje tego, co jest widoczne, ale sprawia, że jest widoczne. Sztuka może więc być drogą i sposobem do szukania miejsca w świecie, w którym do tej pory nikt nie widział człowieka niepełnosprawnego ? tak pięknie teatroterapię pojmuje jej twórczyni w Polsce Maria Pietrusza-Budzyńska.
 W teatrze zawsze dzieją się cuda i to, co niemożliwe staje się możliwe. W teatrze dokonać może się cud i człowiek słaby staje się silnym. Silnym, pięknym i innym. Te cuda w teatrze dotyczą zarówno widza, jak i aktora. Dzieją się po obydwu stronach: sceny i widowni, działają w obydwu kierunkach. Jest to chyba najcelniejsza i najpiękniejsza definicja tej wyjątkowej formy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
W teatroterapii realizowana jest określona idea zawarta w manifeście teatralnym ludzi niepełnosprawnych  - mamy prawo do tworzenia i uczestniczenia w kulturze i sztuce teatru oraz do pełnowartościowego miejsca w życiu naszego społeczeństwa przez uznanie, iż tak samo czujemy, jak wszyscy normalni ludzie. W naszym kraju, teatr niestety przez długie lata był miejscem niedostępnym dla ludzi niepełnosprawnych  A przecież integracja ludzi z różnych środowisk, przełamywanie wzajemnych uprzedzeń i odkrywanie wspólnoty z powodzeniem może odbywać się właśnie w tak magicznym miejscu, jakim jest teatr. Dlatego terapia w nim prowadzona ma tak szeroki i oczyszczający wpływ, zarówno dla aktora, jak i widza.
Na pewno jednym z celów pracy terapeutycznej przez teatr jest aktywizacja potencjału twórczego u osób niepełnosprawnych . Nie chodzi tu bynajmniej o zdolności artystyczne, rozumiane jako dar otrzymany w celu tworzenia „boskiego” dzieła sztuki. Chodzi raczej o formę aktywnego współdziałania z drugim człowiekiem, o radość tworzenia. Celem jest nowe widzenie świata, odnalezienie swoistej harmonii między nim i sobą, odnalezienie własnej tożsamości. Te działania terapeutyczne na co dzień prowadzone są w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju zajęciach, prowadzonych różnymi  formami i metodami. Jedną z takich form jest tez kontakt  ze sztuką teatralną prezentowaną przez profesjonalnych aktorów z Agencji Teatralnej ART
METANOIA w Krakowie. Takie spotkanie poprzedzone warsztatami teatralnymi odbyło się 08.05.2014r  w WTZ Dzwonowo.
Zaprezentowano nam sztukę „Świat kobiet”, w tym interaktywnym spektaklu wiele postaci scenicznych stworzyli i zaprezentowali aktorzy z WTZ Dzwonowo.
kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 10/06/2014

WIELKANOC w WTZ  w DZWONOWIE

Z okazji Świąt Wielkanocnych nasz Warsztat Terapii Zajęciowej tradycyjnie przygotowuje prace tematycznie związane z tym okresem, które jak co roku prezentujemy podczas różnych kiermaszy, wystaw świątecznych. Każda pracownia ma wiele interesujących pomysłów.
O zbliżających się świętach przypomina nam również świąteczny wystrój naszych pracowni. Wszystkie ozdoby wykonywane są pod okiem instruktorów, przez niepełnosprawnych uczestników WTZ. Podczas codziennych warsztatowych zajęć rozmawiamy o tradycjach świąt wielkanocnych, a także o potrawach, które powinny znaleźć się na świątecznym stole.
18.04.2014r. w WTZ w Dzwonowie odbyło się Śniadanie  Wielkanocne, któremu towarzyszył spory rozgardiasz i przygotowania każdej pracowni do najważniejszego śniadania w roku: a to stroiki, ozdoby, świece i najważniejsze
wielkanocne potrawy. Pracownia gospodarstwa domowego przygotowała wspaniałe, tradycyjne potrawy, między innymi: żurek, jajka na wiele sposobów. Nie zabrakło także słodkości. mogliśmy skosztować ciast arcydzieł cukierniczych specjalnie  przygotowanych na tę okazję. Śniadanie tradycyjnie  rozpoczęło się od składania sobie życzeń, w imieniu Zarządu Towarzystwa Rozwoju Gminy Marianowo życzenia te złozył wice prezes pan Kazimierz Stanisławski, ktory życzył wszystkim uczestnikom i ich rodziną, oraz kadrzeWTZ: Życzymy wszystkim aby Wielkanoc ogarnęła Nas szczególną tradycją i nowymi szcześliwymi przeżyciami, aby podniosła Nas na duchu i napęłniła nasze serca radością.
Potem wszyscy zaproszeni zostali przez grupę teatralną na piękną inscenizację „ Wiosna jest w duszy każdego” Nie zapomniał o nas także Wielkanocny Zając, który obdarował nas słodkimi niespodziankami. Aby tradycji stało się zadość  nie mogło się obejść bez śmigusa
dyngusa  -  no i każdy został symbolicznie pokropiony. Śmiechu i dobrej zabawy był co niemiara.


kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 28/02/2014

BAL WALENTYNKOWY 2014

Uczestnicy WTZ w Dzwonowie w tym roku otrzymali zaproszenie na bal walentynkowy  do Środowiskowego Domu Samopomocy w Łobzie. Spotkania integracyjne i współpraca między tymi placówkami trwają już od dłuższego czasu.
WTZ Dzwonowo w komplecie i w wyśmienitych humorach  stawiło się 14 lutego w Łobzie. Powitani zostaliśmy jak zwykle bardzo serdecznie przez kadrę placówki i uczestników ŚDS. Zaproszono nas do pięknie udekorowanej sali balowej, gdzie rozpoczęły się karnawałowe tańce i zabawy. Radosny nastrój wzbudziły dyskotekowe przeboje, które zarazem uświetniły taneczną zabawę. Jak nakazuje tradycja na tym balu nie mogło zabraknąć piosenek o miłości. Przygotowano również smaczny, słodki poczęstunek, który składał się z wypieków przygotowanych przez uczestników ŚDS i  ich rodziców. Walentynkowa zabawa to nie tylko tańce karnawałowe i korowody, ale także konkurs karaoke, w którym swoje zdolności wokalne prezentowali  uczestnicy ŚDS w Łobzie i uczestnicy WTZ w Dzwonowie. W tak miłej atmosferze czas biegnie szybko, i nadchodzi czas pożegnania i powrotu do domu. Podsumowaniem tego  wspaniałego dnia niech będzie  wypowiedź  uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie- „Walentynki to super dzień, bo można  świetnie się bawić i powiedzieć o swoich uczuciach”

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 24/02/2014

ZESPÓŁ   MUZYCZNY  w WTZ DZWONOWO
Od początku lutego 2014r., w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Dzwonowie odbywają się próby zespołu instrumentalnego. Uczestnicy uczą się grać na keyboardach. Opiekunem i instruktorem zespołu jest pan Ryszard Kaczmarek. Zespół opracowuje i przygotowuje kompozycje instrumentalne zaaranżowane specjalnie dla zespołu keyboardzistów.
Z niecierpliwością oczekujemy na pierwszy koncert zespołu, który na pewno będzie wielkim wydarzeniem artystycznym.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 13/01/2014

Jubileusz 10-lecia działalności WTZ w Dzwonowie

18 grudnia 2013r. Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie obchodził Jubileusz 10-lecia działalności, z tej to okazji o godz. 11.00 w budynku WTZ rozpoczęły się uroczyste obchody tego jubileuszu.

W uroczystości udział wzięli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, wspólnie z rodzicami oraz zaproszeni goście: władze Powiatu Stargardzkiego, dyrekcja PCPR w Stargardzie Szczecińskim, Zarząd Towarzystwa Rozwoju Gminy Marianowo, wójt gminy Marianowo, przedstawiciele władz samorządowych gmin współpracujących z WTZ Dzwonowo oraz Dyrekcje Publicznego Gimnazjum w Marianowie i Szkoły Podstawowej w Marianowie. Początek uroczystości to przywitanie przez panią Izabelę Sząber wszystkich uczestników WTZ w Dzwonowie i przybyłych  na uroczystość gości.
„Już od 10 lat istnieje ta wyjątkowa placówka w powiecie stargardzkim, której działalność zasługuje na najwyższe uznanie. Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie to miejsce rehabilitacji społecznej i zawodowej, a przede wszystkim miejsce, gdzie każdy może liczyć na szacunek”. Tymi słowami Starosta powiatu Stargardzkiego pan Waldemar Gil podziękował Zarządowi  Towarzystwa Rozwoju Gminy Marianowo, kadrze i uczestnikom WTZ za 10 lat działalności.
Prezes TRGM pan Jan But w swoim wystąpieniu przekazał wyrazy  uznania i podziękowania za trud włożony w pracę na rzecz drugiego człowieka. Osobne podziękowania złożone zostały władzom samorządowym Gminy Marianowo i osobiście pani wójt Elżbiecie Rink za to, że przekazując w 2003r.pomieszczenia w budynku szkoły podstawowej w Dzwonowie stworzyli podstawy do utworzenia warsztatu terapii zajęciowej. Wspólne działania Towarzystwa Rozwoju Gminy Marianowo i władz samorządowych gminy Marianowo zaowocowały tym, że już 10 lat właśnie w Dzwonowie funkcjonuje warsztat terapii zajęciowej.
kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 13/01/2014

Pokaz mieszanych sztuk walk MMA i Boksu z udziałem Tomasza Stasiaka „Pająka” i Gracjana Szadzińskiego.

W dniu 12.12.2013 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dzwonowie. Miał miejsce pokaz mieszanych sztuk walk MMA i Boksu z udziałem Tomasza Stasiaka „Pająka” i Gracjana Szadzińskiego.
Tomasz Stasiak posiada czarny pas brazylijskiego „jiu jitsu” jest uważany za jednego z najlepszych trenerów w Polsce. Gracjan Szadziński jest jednym z najlepszych specjalistów w dziedzinie Boksu.
Tomasz Stasiak i Gracjan Szadziński okazali wielkie serce i szacunek przybywając do osób niepełnosprawnych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, pokazali swoje oddanie i miłość do sportu. Zaprezentowali mały pokaz sztuk walk, a w niektórych jego elementach udział wzięli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie. Po zakończeniu pokazu odbyła się miła i serdeczna rozmowa zawodników Tomasza Stasiaka i Gracjana Szadzińskiego z osobami niepełnosprawnymi. Zawodnicy z wielką cierpliwością odpowiadali na wiele pytań, demonstrowali swoje stroje sportowe i zapraszali uczestników WTZ do przymierzenia ich i zrobienie sobie zdjęć. Na zakończenie wręczyli wszystkim plakaty ze swoimi autografami. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie docenili ich trud i zaangażowanie, a w ramach podziękowań wręczyli wykonane własnoręcznie logo „Berserkerstem”. Czekamy na kolejne tak ciekawe spotkania.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 02/01/2014

Andrzejki 2013r
W dniu 29 listopada  w WTZ Dzwonowie  odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Kadra WTZ  przygotowała dla swoich podopiecznych liczne zabawy i konkursy. Dzięki zabawie andrzejkowej po raz kolejny mieliśmy możliwość pełnej integracji poprzez rozmowę i taniec .

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 02/01/2014

Wycieczka do Zakopanego 2013r
10  października wieczorem turyści z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie  rozpoczęli swoja kolejną podróż, tym razem celem naszej wyprawy były  polskie Tatry i ich stolica Zakopane. Wszyscy w tak daleką podróż zaopatrzyli się  w dobry humor i uśmiech, który na naszych twarzach często gościł. Zakopane powitało nas piękną, słoneczną pogodą, co dało nam możliwość zobaczenia całej palety barw tak charakterystycznych dla polskiej jesieni. Po zakwaterowaniu w ośrodku wypoczynkowym „Zakopiec” na Jaszczurówce, już pierwszego dnia wyruszyliśmy z przewodnikiem zwiedzać:  największe polskie skocznie narciarskie, urokliwy kościół i cmentarz na Pękowym Brzysku oraz Muzeum Narodowego Parku Tatrzańskiego .Kolejny punkt  planu naszej wycieczki  to wyjazd do Bukowiny Tatrzańskiej do kompleksu basenów geotermalnych. W geotermach spędziliśmy niemal cały dzień korzystając z licznych atrakcji, największym powodzeniem cieszyły się zewnętrzne,
odkryte, baseny solankowe. Uczestnicy WTZ Dzwonowo to zaprawieni w marszach taternicy, dlatego po wjechaniu kolejką linową na Gubałówkę, liczna grupa uczestników wzięła udział w pieszym zejściu ze szczytu Gubałówki. Głównym punktem naszej wycieczki był długi marsz szlakiem na Morskie Oko i oglądanie tatrzańskich krajobrazów, a atrakcją przejażdżka góralskimi dorożkami.Nasz pobyt w Zakopanem to także spacer po Krupówkach i zakup pamiątek. Po trudach
górskich wędrówek uczestnicy WTZ Dzwonowo mieli jeszcze tyle energii, by bawić się na dyskotece, wspólnie śpiewać przy góralskim ognisku.
Bardzo atrakcyjne dla nas wszystkich było także spotkanie z zespołem „Inoros”, ich występ dał nam możliwość słuchania pięknej muzyki góralskiej i gry na autentycznych góralskich instrumentach. Pięciodniowy pobyt w Zakopanem uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie pokazał jak w rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych ważne są wycieczki turystyczno- integracyjne. Stwarzają one możliwość osobom niepełnosprawnym poznania różnych regionów Polski z charakterystyczną dla nich fauną i florą oraz  zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności w pokonywaniu licznych barier.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 23/09/2013

VIII IGRZYSKA LEKKOATLETYCZNE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZWONOWO 2013
19 września 2013r. już po raz ósmy w Dzwonowie odbyły się Igrzyska Lekkoatletyczne Osób Niepełnosprawnych połączone z Plenerem Plastyczny pt.” Kosmiczne podróże”.
Uczestnicy Igrzysk to drużyny WTZ, ŚDS, ZSP, z terenu województwa zachodniopomorskiego: Stargardu Szczecińskiego, Szczecina Płoni. Łobza, Dobrzan i Dzwonowa.
Sportowe zmagania poprzedzone zostały wciągnięciem flagi olimpijskiej na maszt i uroczystym złożeniem przez sportowców „Ślubowania Olimpijczyka”
Dla zawodników najważniejszy był sam udział w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych i dobra zabawa, co nie oznacza, że zabrakło zapału, woli walki i zaciętej sportowej rywalizacji w duchu olimpijskim. Po zakończonej sportowej rywalizacji i wielkich przeżyciach , wspólne spożywanie pysznego bigosu i różnych słodkości, było istotną formą integracji wszystkich uczestników VIII Igrzysk Lekkoatletycznych Osób Niepełnosprawnych Dzwonowo 2013. Sportowcy niepełnosprawni budzą w nas szczególny  szacunek i podziw, za  codzienną walkę o uzyskanie większej sprawności fizycznej i chęć podjęcia walki w rywalizacji sportowej z innymi zawodnikami.
Wszyscy uczestnicy zawodów i pleneru plastycznego otrzymali dyplomy oraz puchary. Sportowym zmaganiom przyglądali się przedstawiciele władz samorządowych:   Starosta Stargardu Szczecińskiego pani Iwona Wiśniewska, Dyrektor PCPR w Stargardzie Szczecińskim pani Irena Nawrocka oraz Zarząd TRGM. Wszyscy goście i uczestnicy igrzysk gratulowali kadrze WTZ Dzwonowo zorganizowania tak udanej  imprezy i zapewnili, że za rok przyjadą do Dzwonowa na IX Igrzyska Lekkoatletyczne osób Niepełnosprawnych.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 23/09/2013

„ Pożegnanie Lata w WTZ Dzwonowo”
„ Już lato odeszło i kwiaty przekwitły……”  te słowa to motyw przewodni dyskoteki w WTZ Dzwonowo. Wszyscy uczestnicy dyskoteki skocznymi rytmami i melodiami żegnali się z odchodzącym od nas latem – „Żegnaj lato na rok …..”, słychać było śpiew uczestników WTZ oraz zaproszonych gości  - dzieci z oddziałów zerowych ze Szkoły Podstawowej w Marianowie. Po tak miłym pożegnaniu, mamy pewność, że lato na pewno za rok wróci do nas.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 16/07/2013

Reprezentacja uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie wraz z opiekunami kibicowała Polskiej reprezentacji na meczu piłki siatkowej w ramach Ligii Światowej, który odbył się 9 czerwca 2013r. na Stadionie w Łodzi. Wyjazd i uczestnictwo w meczu zostało zorganizowane przez LGR "Partnerstwo Jezior" oraz Stowarzyszenie "Sieja" w ramach projektu "Razem Możemy Więcej". Celem wyjazdu była promocja regionu podczas rozgrywek sportowych jako "region bez barier". Wyjazd był bardzo udany, a mecz okazał się niezapomnianym przeżyciem, które na zawsze pozostanie w sercach kibiców. Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie serdecznie dziękuje organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym cudownym wydarzeniu.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 16/07/2013

W dniu 12.06.2013r., uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z  Dzwonowa brali udział w Przeglądzie Piosenki   Rock and Roll'owy zawrót głowy w Łobzie. Festiwal połączony był z 15 leciem powstania Środowiskowego Domu Samopomocy w łozie   Na festiwal zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy warsztatu. W grupie osób śpiewających znajdowały się  osoby: Monika Toporowska, Sandra Dybiec, Edyta Ludwin,Małgorzata Bukowińska, Łukasz Rzążewski, Tomasz Bańburski i Paweł Rybak, pozostali uczestnicy wytrwale dopingowali swój zespół – Wesołe Dzwoneczki. Podopieczni wraz z kadrą wyruszyli na festiwal w godzinach porannych w bardzo dobrym nastroju i pozytywnym nastawieniu. Udział w festiwalu traktowali jako dobrą zabawę.  Po przybyciu do Łobza zostali miło przyjęci przez kierownika ŚDS z Łobza. Uczestnicy zaśpiewali cztery piosenki, otrzymali gromkie brawa i pochwały a uwieńczeniem występu była statuetka w kształcie płyty. Festiwal nie ograniczał się jedynie do przeglądu zespołów wokalnych ale obfitował także w inne atrakcje, takie jak konkurs tworzenia rock and roll'owych fryzur czy nauka tańca.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 16/07/2013

W dniu 21.06.2013r., w Warsztacie Terapii Zajęciowej odbył się Piknik Świętojański . Uczestnicy i ich rodzice bawili się wspaniale.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 16/07/2013

Dnia 04.07.2013r., WTZ wyjechał na jednodniową  wycieczkę nad morze.  Uczestnicy mogli się zrelaksować, popływać w Bałtyku i pooddychać  morskim powietrzem .kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 19/05/2013

Dnia 28 maja 2013r., w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dzwonowie odbyło się pożegnanie Pani Aleksandry Kuberskiej .  Dziękujemy Olu za 8 lat wspólnej pracy. Będziemy tęsknić za Tobą uczestnicy i kadra WTZ.


kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 19/05/2013

W dniu 22 kwietnia 2013r., w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dzwonowie odbyły się obrady Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Stargardzkiego. Przybyli goście z przyjemnością zwiedzili placówkę WTZ, podziwiając pracę uczestników. W czasie obrad została poddana ocenie praca Warsztatu Terapii Zajęciowej w Stargardzie i  Dzwonowie za 2012r. Sprawozdania zostały przedstawione przez kierownika WTZ w Stargardzie M. Cierpiała i zastępcę kierownika WTZ w Dzwonowie B. Purgał. Przedstawione sprawozdania zostały przyjęte przez komisję pozytywnie.


kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 19/05/2013

Dnia 19 maja 2013r., uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wzięli udział w wyjeździe do Mielna w ramach projektu „ Impreza dla osób niepełnosprawnych z Województwa Zachodniopomorskiego na obszarze Mieleńskiej Lokalnej Grupy Rybackiej - Razem Możemy Więcej” organizowanym przez Stowarzyszenie SIEJA. Główną atrakcją były zawody w połowie ryb wędką spławikową na prywatnych stawach „PORAJ” w Mielnie oraz zawody sprawnościowe na celność rzutów do tarczy  Arenberga. Super wędkarzem w naszej drużynie okazał się  ADAM KWIATKOWSKI, który zdobył dwa puchary. Odetchnieniem od wyczynów wędkarskich  był odpoczynek nad brzegiem morza.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 22/03/2013

W dniach od 13.03.2013r. do 21.03.2013r., Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie zorganizował wystawę i kiermasze : w Publicznej Bibliotece w Marianowie, w Galerii Handlowej  i  Starostwie Powiatowym w Stargardzie Szczecińskim. Dużym wsparciem  kiermaszy wielkanocnych byli rodzice  podopiecznych, którzy reklamowali nasze produkty wśród swoich znajomych i instytucjach z terenu Powiatu Stargardzkiego. Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie Pani Głowacz i Pani Traczyk.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

KARNAWAŁOWY CZAS W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ W DZWONOWIE

Nowy  rok w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dzwonowie przyniósł mnóstwo zabawy, tańca i radości.
Karnawałowy czas rozpoczęły kolorowe, piątkowe dyskoteki organizowane na Sali Gimnastycznej WTZ. W przygotowanie każdej dyskoteki zaangażowani byli wszyscy uczestnicy. Sale dekorowane były w zależności od ustalonego koloru zabawy. Gdy np. kolorem dyskoteki był kolor biały, wówczas sala udekorowana była na biały kolor, a każdy uczestnik miał na sobie chociaż jeden element garderoby w kolorze białym. Podobnie  z innymi barwami. Dyskoteki były w każdym tygodniu. Uczestnicy byli zachwyceni taką formą spędzania czasu.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

Mikołaje są wśród nas – podarunki świąteczne dla podopiecznych WTZ w Dzwonowie

„To nie kosztowało dużo wysiłku z naszej strony, wystarczyło tylko trochę chęci… a potrzeba takiego wsparcia jest widoczna. Widać to chociażby po reakcji obdarowanych, ich minach, zadowoleniu z otrzymanych prezentów” powiedział Piotr Cygan, który przyniósł podarunki żywnościowe dla kilku, najbardziej potrzebujących uczestników warsztatu terapii zajęciowej w Dzwonowie oraz słodycze z przeznaczeniem na poczęstunek dla wszystkich osób niepełnosprawnych z warsztatu.
W prywatną akcję zaangażowały się cztery osoby. Oprócz Pana Piotra, jeszcze jego trzech bliskich znajomych: Pani Ewa, Pani Daria oraz Pan Łukasz.
Obdarowani uczestnicy byli zaskoczeni, ale nie kryli wdzięczności i wzruszenia.
Dla wielu uczestników warsztatu terapii zajęciowej w Dzwonowie, taki niewielki gest, znaczy bardzo dużo. Dzięki takim działaniom, osoby obdarowane czują magię świąt, wsparcie  i bliskość ludzi, której w dzisiejszych czasach niejednokrotnie brakuje.
Tak niewiele trzeba, żeby dać komuś radość… „W imieniu swoim i wszystkich uczestników warsztatu składam serdeczne podziękowania za ten miły gest, przepełniony chęcią wsparcia osób, które naprawdę tego potrzebują. Dziękuję, życząc darczyńcom zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia i radości w nadchodzącym Nowym Roku"   – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzwonowie
Joanna Tomczak   

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

SPOTKANIE OPŁATKOWE W WTZ

20 grudnia 2012r. odbyło się spotkanie opłatkowe w WTZ w Dzwonowie, zorganizowane w podniosłej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy przygotowali jasełka. Grupa teatralna swoim występem, pięknym słowem i śpiewem kolęd wprowadziła wszystkich obecnych w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Byli Trzej Królowie, pasterki, pastuszkowie... a wszyscy z darami dla Dzieciątka. Potem gorące życzenia, łamanie się opłatkiem i wreszcie, smakowite dania przygotowane przez pracownię gospodarstwa domowego; barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, sałatka warzywna, a także słodkie ciasta i przystawki przygotowane przez rodziców naszych uczestników.  
Spotkanie przyniosło wiele wzruszeń i radości przeżywanej wspólnie z przybyłymi gośćmi. Byli z nami Pan Starosta Powiatu Stargardzkiego
Ireneusz Rogowski, Pani Dyrektor Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej Powiatu Stargardzkiego Pani Małgorzata Złotek oraz przedstawiciel Zarządu Towarzystwa Rozwoju Gminy Marianowo pan Marek Bujak.
Uczestnicy WTZ bardzo się cieszyli z obecności zaproszonych gości, którzy wspólnie z nimi uczestniczyli w tym niezwykłym, świątecznym spotkaniu.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

„Chcemy być sobą" Dzień Osób Niepełnosprawnych w Dzwonowie


03 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony w 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W warsztacie terapii zajęciowej w Dzwonowie, uczestnicy świętowali obchody w dniu 05 grudnia 2012r.
Na tę okoliczność do Warsztatu przyjechali rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach WTZ. W tym wyjątkowym i niepowtarzalnym dniu, w holu budynku spotkało się bardzo wielu
życzliwych sobie ludzi, którzy stworzyli cudowną atmosferę wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Uczestnicy przygotowali program artystyczny, przeplatany wierszem i piosenką, gdzie każdy wers niósł przesłanie. O tym, jak bardzo osoby niepełnosprawne chciałyby być po prostu sobą. Tak jak inni, zdrowi ludzie, móc przejść zwyczajnie przez ulicę, bez spojrzeń, zadziwiających gestów, bez pytań, bez zwrócenia uwagi
nikogo. Żeby wejść praktycznie niezauważonym do kina, na basen, do marketu… Przemówienia i wiersze na temat chęci takiego samego życia jakie mają ludzie pełnosprawni, uczestnicy zakończyli zaśpiewaniem utworu Pefektu pt. „Chcemy być sobą”


kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

„Wszyscy jesteśmy zwycięzcami" sport i malarstwo dla osób niepełnosprawnych w Dzwonowie

20 września 2012 roku na boisku sportowym przy Warsztacie Terapii Zajęciowej odbyły się VII Integracyjne Igrzyska Sportowe dla osób niepełnosprawnych połączone z plenerem plastycznym o tematyce „Nieznany podwodny świat”, zorganizowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie.
W imprezie wzięły udział osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie, Stargardzie Szczecińskim, Szczecina, ze Środowiskowych Domów Samopomocy w Stargardzie Szczecińskim i Łobzie, z Zespołu Szkół Specjalnych w Stargardzie Szczecińskim oraz Zespołu Szkół Publicznych w Dobrzanach.

kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

HIPOTERAPIA

20.06.2012r. uczestnicy warsztatu terapii zajęciowej w Dzwonowie uczestniczyli w wycieczce do Ognicy, do Gospodarstwa Agroturystycznego, na terenie którego znajduje się Stadnina Konna. Wyjazd miał charakter odprężający i terapeutyczny oparty na hipoterapii.  Wielu z naszych podopiecznych cechuje zbyt silne lub obniżone napięcie mięśni ciała, a także zaburzenia równowagi. Jazda konna normalizuje równowagę i powstałe napięcia. Wpływa także na zmniejszanie zaburzeń emocjonalnych. Jest to zupełnie inna forma spędzania czasu  niż zwykle. Zajęcia organizowane są na świeżym powietrzu, działają więc dotleniająco na organizm.     
Po indywidualnych przejażdżkach konnych, właściciele gospodarstwa zorganizowali podopiecznym WTZ grupowe przejazdy bryczką. Uczestnicy podziwiali piękne okolice leśne, przyrodę, która stale się zmieniała.
Po hipoterapeutycznych atrakcjach odbyło się integracyjne ognisko, pieczenie kiełbasek, wspólna konsumpcja i integracja. Wyjazd był bardzo udany.     kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

WYJAZD NAD MORZE 2012

W terminie od 06.07 do 08.07.2012r. uczestnicy wraz z instruktorami przebywali w Międzywodziu, w Ośrodku Wypoczynkowym „Jantar”. Podczas pobytu nad morzem uczestnicy regenerowali swoje siły witalne, poprzez udział w talasoterapii: spacerach, zażywaniu kąpieli morskich, odpoczynku nad morzem wdychaniu jodu. Wyjazd służył rehabilitacji społecznej, integracji oraz relaksacji.
Nadmorski klimat działa jak lekarstwo na przeróżne dolegliwości. Pomaga też w procesie rehabilitacji leczniczej osób niepełnosprawnych. Pobyt nad morzem to także ogromny relaks. Bezkres wody i szum fal działają uspokajająco na zmysły. Już po kilku chwilach takiego odprężenia, maleje napięcie mięśni, zwalnia i pogłębia się oddech.
Uczestnicy warsztatu terapii zajęciowej w Dzwonowie uwielbiają wycieczki nad morze, nadmorską okolicę, pejzaże, panujący tam beztroski nastrój i rozluźnienie
.
Takie wyjazdy sprzyjają odpoczynkowi i regeneracji sił, które później pożytkowane są  w codziennej pracy w warsztacie terapii zajęciowej w Dzwonowie.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

Słonecznie, aktywnie i rekreacyjnie w warsztacie terapii zajęciowej w Dzwonowie

Uczestnicy warsztatu terapii zajęciowej w Dzwonowie, w ostatnim czasie wykorzystują piękną aurę i spędzają coraz więcej czasu na świeżym powietrzu. Jest to doskonała okazja aby zintegrować wszystkich podopiecznych i spędzić czas z całą grupą. Posłużyły temu pikniki, pełne zabaw rekreacyjnych. Po nich odpoczynek na kocach i wspólna konsumpcja kolorowych wiosennych kanapek. Organizowane były także zajęcia przy grillu. Pieczenie kiełbasek, wspólne przygotowywanie wiosennych sałatek. Odbył się również wyjazd na plażę do Marianowa, uczestnicy zrelaksowali się nad jeziorem, posiedzieli przy ognisku, upiekli kiełbaski.kliknij by przejść do galerii
Umieszczono 11/02/2013

WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ W DZWONOWIE ROZSZERZYŁ SIĘ
Od 1 stycznia 2012 roku Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzwonowie rozszerzył swoją działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną o dwie nowe pracownie: ceramiczną i ogrodniczą. Dzięki temu powstało 10 kolejnych miejsc dla osób niepełnosprawnych.Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego